ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Καλώς ήλθατε στη σελίδα της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  του Νομού Πέλλας

Στη σελίδα μας θα βρείτε πληροφορίες που αφορούν στα προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

Εγνατίας 91

58200 - Έδεσσα

ΥΠΕΥΘΥΝΗ

Οικονομίδου Κατερίνα

Τηλ. 23810-21809   Fax: 23810-26414

e-mail: perekp@dide.pel.sch.gr

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ    ΣΧΟΛΕΙΑ    ΥΛΙΚΟ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

(Π.Ε.ΕΚ.Π.Ε – Παράρτημα Κεν.Μακεδονίας)

Π ρ ό σ κ λ η σ η

για κοπή βασιλόπιτας

Η Πανελλήνια Ένωση Εκπαιδευτικών για την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση – Παράρτημα Κεντρικής Μακεδονίας προσκαλεί τα μέλη και τους φίλους της

την Τρίτη 2 Φλεβάρη  ώρα 6.30μ.μ.

στο καφέ – bar Le cirque(Τσιρογιάννη 3, περιοχή Ντορέ,

για την κοπή της βασιλόπιτας του 2010.

Χαρά μας η παρουσία σας

Το ΔΣ του Παραρτήματος Κεντρικής Μακεδονίας της Π.Ε.ΕΚ.Π.Ε.

Είσοδος 10 ευρώ (περιλαμβάνει: πρώτο ποτό καφέ, τσάι ή κρασί + 1λαχείο)

Δημιουργία ιστολογίου περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, διεύθυνση  http://blogs.sch.gr/perekpel/

Έκθεση  των περιοδικών  για την εκπαίδευση και το περιβάλλον

4ου Πανελλήνιου Συνεδρίου της Ένωσής μας με θέμα: ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗ Φυσικοί Πόροι, Κοινωνία, Περιβαλλοντική Εκπαίδευση που θα πραγματοποιηθεί από 12 έως 14 Δεκεμβρίου 2008  στο Ναύπλιο.

Οδηγός Εφαρμογής και Υλοποίησης των Προγραμμάτων των Ανοικτών Περιβαλλοντικών Τάξεων «Καλλιστώ»

Ημερίδα Διάχυσης Αποτελεσμάτων
Σχολικών Προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Δελτίο τύπου

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ν. Πέλλας διοργανώνει εκδηλώσεις παρουσίασης των προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, που υλοποίησαν τα Γυμνάσια, Λύκεια και ΕΠΑΛ του ν. Πέλλας, στις 14 Μαΐου 2008 στα Γιαννιτσά και στις 15 Μαΐου στην Έδεσσα.

Στα πλαίσια των παραπάνω εκδηλώσεων επιδιώκεται να παρουσιαστούν οι δραστηριότητες που υλοποίησαν οι περιβαλλοντικές ομάδες των σχολείων καθώς και η ανησυχία, η ελπίδα και η διάθεσή των παιδιών να αγωνιστούν για ένα καλύτερο περιβάλλον.

Οι περιβαλλοντικές ομάδες προσκαλούν τους υπόλοιπους μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και πολίτες να μοιραστούν μαζί τους, τη γνώση, την εμπειρία αλλά και τις αξίες της μελλοντικής τους ζωής πάνω στον πλανήτη.

Γιαννιτσά 14/5/2008 Έδεσσα 15/5/2008

Πνευματικό Κέντρο Μέγας Αλέξανδρος 9.00 π.μ. 10 π.μ.

Η Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Οικονομίδου Κατερίνα

Το πλήρες έγγραφο

Στη διεύθυνση: www.eex.gr έχει αναρτηθεί η Δεύτερη Ανακοίνωση του 3ου Περιβαλλοντικού Συνεδρίου Μακεδονίας με νέες πληροφορίες, καθώς και το Πρόγραμμα του Συνεδρίου.

2. Τον κατάλογο των εκπαιδευτικών που θα συμμετέχουν στο σεμινάριο, που διοργανώνει το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο.
Ο τόπος διεξαγωγής είναι το ΚΠΕ Έδεσσας, Μύλοι-Περιοχή Πάρκου Καταρρακτών, Εδεσσα.
Ημερομηνίες:Α' τριήμερο 14-15-16 Μαρτίου 2008Β' τριήμερο 21-22-23 Μαρτίου 2008
Η διδασκαλία ξεκινά:  την Παρασκευή στις 16:30  και το Σάββατο και Κυριακή στις 09:00.
Για επιπλέον πληροφορίες σχετικά με το αναλυτικό πρόγραμμα θα ενημερωθείτε την πρώτη ημέρα του σεμιναρίου κατά την προσέλευσή σας.
Για όποιον/ όποια χρειάζεται μετακίνηση ή/και διαμονή (δηλαδή βρίσκεται σε απόσταση πάνω από 50km) παρακαλώ να καλέσει στο 2103668838 ή 2103668852.
Για άλλες πληροφορίες 2107722634 (Μουγιάκου Ελένη)

πιέστε εδώ για να δείτε τον κατάλογο συμμετεχόντων

Σχέδιο Ημερίδας «ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΙΜΑ» Θεσσαλονίκη, Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2008, ΕΔΟΘ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ  ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΝΟΙΚΤΩΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΤΑΞΕΩΝ-«ΚΑΛΛΙΣΤΩ»

«Ενημέρωση των εγκεκριμένων προγραμμάτων, των Κέντρων Περιβαλλοντικής   Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2007-08»

«Ενημέρωση λειτουργίας Εθνικών θεματικών δικτύων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2007-08.»

ΑΞΙΟΛΟΓΕΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ

ΤΜΗΜΑΤΑ     ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ     ΣΧΟΛΕΙΑ     Ο ΤΟΠΟΣ     Β' ΕΛΜΕ     ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ